Nietolerancja pokarmowa. Zdrowe nawyki żywieniowe

Nietolerancja pokarmowa. Zdrowe nawyki żywieniowe

Dieta eliminacyjna to najskuteczniejsza metoda radzenia sobie z nietolerancjami. Jak sobie radzić z tego typu odżywianiem? Przede wszystkim taka dieta powinna być starannie zaplanowana. Ważne jest również posiadanie wiedzy na temat tego, czym zastąpić produkty, z których musimy zrezygnować.

Nietolerancja pokarmowa. Jakie są objawy?

Nietolerancja pokarmowa. Jakie są objawy?

Objawy nietolerancji pokarmowej często są dość mocno oddalone w czasie, dlatego pacjent nie jest w stanie dość szybko zauważyć, na jaki pokarm dokładnie jest uczulony. Objawy bardzo często występują dopiero po kilku dniach, a nawet po kilkunastu tygodniach.

Najczęstszymi z nich są reakcje ze strony układu pokarmowego np.  w postaci biegunek, zaparć, gazów czy wzdęć. Mogą się również pojawić problemy z oddychaniem, a niekiedy z koncentracją czy uczuciem przewlekłego zmęczenia.

Co robić przed przystąpieniem do diety eliminacyjnej z uwagi na nietolerancje?

Dieta eliminacyjna

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do tego rodzaju diety, warto wykonać testy na nietolerancję pokarmową. Wtedy będziemy dokładnie wiedzieć, że rzeczywiście mamy nietolerancję. Dodatkowo będziemy mieć świadomość na temat tego, na jakie składniki jesteśmy uczuleni.

Kiedy mamy już wyniki warto wypisać sobie wszystkie produkty które możemy spożywać w naszej diecie może w tym pomóc nam dietetyk

Patrz pozytywnie 🙂

Choć może to być trudne, szczególnie na początku, to warto starać się patrzeć pozytywnie. Sporo osób, które zmaga się z nietolerancjami, uważa, że nic im nie wolno. To błędne myślenie, które może doprowadzić tylko do kiepskiego nastroju.

Patrz pozytywnie

Nawet jeśli ma się nietolerancje, to w dalszym ciągu istnieje szereg produktów, które można spożywać, i to właśnie na nich warto się skupić. Kluczowa w tym temacie będzie również świadomość. Eliminacja niektórych produktów z diety, jeśli zmagamy się z nietolerancjami, nie jest karą, a zadbaniem o zdrowie poprzez wybór tego, co nam służy.

Planuj z wyprzedzeniem

Kolejnym ważnym aspektem jest planowanie z wyprzedzeniem posiłków. Dzięki temu zapewnimy dostarczenie odpowiedniej ilości zbilansowanego jedzenia. Dodatkowo, warto również przygotować sobie wcześniej posiłki, żeby w porze obiadu nie zastanawiać się, co można zjeść.

Planuj posiłki z wyprzedzeniem

Czytaj dokładnie składy produktów

Innym bardzo ważnym i świetnym nawykiem jest regularne czytanie składów. Z tyłu etykiety często znajdują się składniki, których zawartość jest nieoczywista, a których organizm może nie tolerować.

Zadbaj o różnorodność

Warto zadbać również o to, aby nasza dieta była różnorodna. Nie powinno w niej zabraknąć miejsca na warzywa i owoce. Dobrze jest korzystać z ich sezonowości.

Zadbaj o różnorodny posiłek

Zadbaj o odpowiednią ilość białka

Innym kluczowym aspektem jest zadbanie o odpowiednią ilość białka w diecie. Aby je dostarczyć, dobrze jest wybierać takie produkty jak m.in. mięso, ryby, jajka czy rośliny strączkowe.

Wybieraj jak najmniej przetworzone produkty

Świetnym zdrowym nawykiem jest wybieranie produktów jak najmniej przetworzonych. Mowa nie tylko o takich jak ciasta, słone przekąski czy ciastka, ale również różnego rodzaju gotowce ze sklepów.

Wybieraj jak najmniej przetworzone produkty

Dieta eliminacyjna często kojarzy się z dietą niedoborową

Oczywiście, przeważnie nie ma problemu, jeżeli mamy nietolerancję na jeden produkt, dwa czy  nawet trzy. Jednak problemy robią się, kiedy tych nietolerancji jest znacznie więcej. W takiej sytuacji, warto sięgnąć po poradę dietetyka, który odpowiednio zbilansuje jadłospis, tak żeby zapewnić pokrycie wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Duża ilość nietolerancji pokarmowych – czym może być spowodowana? 

Duża ilość nietolerancji pokarmowych często jest związana z nieszczelnością bariery jelitowej. W takiej sytuacji powinniśmy się zająć odbudowaniem śluzówki jelita. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej probiotykoterapii oraz suplementacji.

Duża ilość nietolerancji pokarmowych - czym może być spowodowana? 

Postaw na cierpliwość w całym procesie

W czasie diety eliminacyjnej warto stopniowo wprowadzać dane pokarmy do diety, stosując element rotacji, czyli przez 3-4 dni wprowadzać nowy produkt i obserwować, czy objawy nie powracają, oraz czy nasza odporność została odbudowana. 

Oczywiście tego typu działania warto wcześniej skonsultować z dietetykiem, dlatego że każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. 

Zadbaj o regenerację

Kiedy mamy do czynienia z wieloma nietolerancjami, warto pamiętać o okresie regeneracji. W tym przypadku bardzo ważne będzie zadbanie o odpowiedni sen, a także unikanie stresu, na tyle, na ile to możliwe. Pomoc w jego redukcji mogą przynieść na przykład ćwiczenia oddechowe.

Zadbaj o regenerację

Podejście holistyczne do organizmu

Warto pamiętać o tym, że dobrze jest podchodzić do organizmu holistycznie, a także regenerować każdą jego płaszczyznę. 

Zdrowe nawyki żywieniowe dla osób z nietolerancją

Zanim przystąpimy do diety eliminacyjnej, warto zrobić dokładne badania i upewnić się, że rzeczywiście taką nietolerancję mamy.Wtedy będziemy mieć wiedzę na temat tego, jakich składników powinniśmy unikać. 

Oprócz tego warto podejść do tematu optymistycznie, mimo że jest to dość trudne. Dieta eliminacyjna to nie kara, a  inwestycja w nasze zdrowie. Aby skutecznie ją wprowadzić, dobrze jest planować posiłki z wyprzedzeniem, zadbać o różnorodność, czytać dokładnie składy produktów i wybierać jak najmniej przetworzone produkty.

Po więcej podobnych wpisów zapraszamy do naszego działu Zdrowie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *