Profesjonalny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego

Wypróbuj nasz kalkulator BMR i sprawdź swoje dziennie zapotrzebowanie kaloryczne!

Dowiedz się, ile musisz jeść, żeby osiągnąć wymarzone cele!

[super_form id="925"]

Czym jest kalkulator zapotrzebowania kalorycznego

Kalkulator kalorii pozwala w łatwy sposób obliczyć dzienne zapotrzebowanie na energię, która niezbędna jest do tego, aby wszystkie funkcje organizmu działały prawidłowo. Kalkulator kcal oszczędza czas i wysiłek w porównaniu z ręcznymi obliczeniami. Świadomość tego, ile kalorii dziennie powinieneś spożywać, jest niezbędnym krokiem w odchudzaniu, ponieważ pozwala opracować skuteczny plan działania. Rejestrowanie wyników dotyczących masy ciała jest również potrzebne do tego, aby utrzymać aktualną masę ciała lub do tego, aby bezpiecznie i zdrowo przytyć.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Dowiedz się, ile kalorii potrzebuje Twój organizm!

Każdy ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ każdy organizm wykorzystuje inną ilość energii w ciągu dnia. Wskaźnik BMR (Basal Metabolic Rate) zależy od wieku, płci, wagi, wzrostu i poziomu aktywności fizycznej. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jeśli chodzi o kalorie, jest to, że nie są one jedynym czynnikiem determinującym przyrost lub utratę wagi.

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego bez kalkulatora kalorii może być trudne i czasochłonne. Aby to ułatwić, wykorzystaj nasz darmowy kalkulator kalorii. Podaj niezbędne dane i poznaj zapotrzebowanie kaloryczne organizmu! Pamiętaj – im rzetelniej uzupełnisz wszystkie pola, tym wynik będzie dokładniejszy.

Współczynnik aktywności fizycznej

Podaj poziom aktywności fizycznej, która jest odpowiednia dla Twojego trybu życia według poniższego schematu:

– 1,2 – 1,3 brak aktywności fizycznej,

– 1,4 niska aktywność fizyczna (kiedy prowadzisz siedzący tryb życia),

– 1,6 umiarkowana aktywność fizyczna (uprawianie sportu co najmniej raz w tygodniu),

– 1,75 aktywny tryb życia,

– 2 bardzo aktywny tryb życia,

– 2,2-2,4 wyczynowe uprawianie sportu.

Przy obliczaniu zapotrzebowania kalorycznego przede wszystkim pod uwagę brana jest podstawowa przemiana materii (PPM) oraz całkowita przemiana materii (CPM).

Czym jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Kalorie to jednostki energii znajdujące się we wszystkich produktach spożywczych i napojach. Organizm potrzebuje tych kalorii do prawidłowego funkcjonowania. Dostarczają organizmowi energii na takie rzeczy jak myślenie, oddychanie i poruszanie się.

Każdego dnia nasz organizm potrzebuje określonej ilości kalorii do zachowania podstawowych funkcji życiowych. Odpowiednia kaloryczność posiłków to pierwszy krok do osiągnięcia wymarzonych dietetycznych celów. Jeśli dołożymy do tego aktywność fizyczną, to szybko osiągniemy sukces!

Podstawowa przemiana materii a całkowita przemiana materii

PPM (inaczej określana jako metabolizm podstawowy) to najniższy poziom przemian energetycznych, warunkujący dostarczenie energii niezbędnej do utrzymania prawidłowej pracy organizmu. Wskaźnik podstawowej przemiany materii oznacza minimalne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne niezbędne do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych.

CPM to przemiana materii, na którą składa się wydatek energetyczny z całej doby. Wskaźnik całkowitej przemiany materii służy do tego, aby określić liczbę kalorii, która pozwoli utrzymać wagę.

Wzory na całkowitą przemianę materii

Harris-Benedicta opracował wzór, który używany jest w niemal każdym kalkulatorze kalorii.

– Mężczyźni PPM[kcal]= 66,47 + (13,75 x waga w kg) + (5 x wzrost w cm) – (6,75 x wiek).

– Kobiety PPM[kcal]= 665,09 + (9,56 x waga w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,67 x wiek).

Ilość kalorii a proces odchudzania

Kalkulator kalorii to narzędzie dla każdego, które pozwoli obliczyć kalorie i wskazać prawidłowe zapotrzebowanie energetyczne dla Twojego organizmu. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zachować obecną wagę oraz dla których celem jest utrata zbędnych kilogramów lub budowanie masy mięśniowej.

Osoby, których celem jest utrata wagi, bardzo często korzystają z licznika kalorii, ponieważ w prosty sposób pozwala im określić kaloryczność posiłków.

Aby zredukować tkankę tłuszczową, sam trening siłowy nie wystarczy. Ważna jest również kaloryczność posiłków spożytych w ciągu dnia. Chcąc pozbyć się wagi, należy więc zastosować deficyt kaloryczny, który polega na dostarczeniu organizmowi mniej kalorii, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Aby zwiększyć masę mięśniową, należy zastosować nadwyżkę kaloryczną.