Kalkulator BMI

[super_form id="927"]

Czym jest BMI?

Dobra wiadomość jest taka, że stajemy się coraz bardziej świadomi naszego zdrowia. Jesteśmy bardziej świadomi tego, co jemy, jak wygląda nasza aktywność w ciągu dnia oraz ile godzin śpimy w ciągu nocy. Kalkulator BMI to ważne narzędzie dostępne dla każdego, kto chce obliczyć wskaźnik masy ciała.

Kalkulator BMI to narzędzie online, które pozwala w prosty sposób obliczyć BMI na podstawie wzrostu i wagi. Dzięki niemu szybko sprawdzisz, czy masz prawidłową wagę, czy też niedowagę bądź nadwagę.

Czym jest współczynnik BMI?

BMI to skrót od Body Mass Index. Z kolei Body Mass Index to iloraz masy ciała wyrażonej w kilogramach do wzrostu wyrażonego w metrach i podniesionego do kwadratu.

Jak obliczyć BMI (indeks masy ciała)

Wzór BMI dla dorosłych to waga w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu (kg/m2). WHO podaje, że prawidłowa waga mieści się w przedziale 18,5-24,9 kg/m2, podczas gdy nadwaga waha się w przedziale 25-29,9 kg/m2, a otyłość w przedziale 30-39,9 kg/m2.

BMI 25-30 uważa się za nadwagę, a powyżej 30 za otyłość.

Chcesz dowiedzieć się, jaka jest Twoja prawidłowa masa ciała?
Skorzystaj z naszego kalkulatora BMI!

Wskaźnik BMI

Kalkulator BMI (body mass index) to łatwy sposób na sprawdzenie prawidłowości swojej wagi – pomaga on dowiedzieć się, czy mieścisz się w odpowiednim dla swojego wzrostu zakresie.

Poznałeś nasz kalkulator BMI? Oblicz BMI już teraz i przekonaj się, czy masz właściwą wagę i czy nie grozi Ci niedowaga lub nadwaga!

Jak odczytać wynik, który wskaże kalkulator

Kalkulator podał wynik, ale wyświetlona wartość niewiele Ci mówi? Skoro już wiesz, ile wynosi Twój indeks BMI, teraz jeszcze musisz wiedzieć, co on oznacza. Podział wagi zgodnie z klasyfikacją wskaźnika BMI prezentuje się następująco:

Prawidłowe BMI mieści się w granicach 18,5-25. Taki wynik oznacza, że nasza waga jest odpowiednia do naszego wzrostu.

Zbyt niski wskaźnik BMI (mniejszy niż 18,5) oznacza niedowagę. Wtedy zalecane jest zastosowanie diety o zwiększonej kaloryczności, która pomoże nam w osiągnięciu prawidłowej masy ciała.

Kiedy BMI wynosi powyżej 25 – jesteś na dobrej drodze do nadwagi, a być może nawet grozi Ci otyłość. Należy wtedy podjąć kroki, które pozwolą poradzić sobie z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. Aby osiągnąć prawidłową masę ciała, należy zastosować odpowiednią dietę oraz wprowadzić do planu dnia aktywność fizyczną.

Normy BMI

  • poniżej 16,9 — wychudzenie,
  • 17-18,5 — niedowaga,
  • 18,5-24,9 — prawidłowa masa ciała,
  • 25-29,9 — nadwaga,
  • powyżej 30 — otyłość I stopnia,

Kalkulator BMI pozwoli Ci określić właściwą wagę ciała. Jeśli nie masz pewności, która dieta będzie dla Ciebie odpowiednia, poznaj wszystkie nasze rodzaje diet i wybierz taką, która będzie najbardziej dopasowana do Ciebie i Twoich potrzeb.

Twoim celem jest osiągnięcie prawidłowego wskaźnika masy ciała? Wybierz dietę pudełkową z dostawą pod same drzwi!

Kalkulator BMI - kiedy zachować ostrożność

BMI jest obliczane na podstawie naszej wagi i wzrostu. Niemniej jednak należy pamiętać, że mamy różne budowy i masę ciała. W ten sposób kulturyści zazwyczaj będą mieć wyższy wskaźnik BMI ze względu na wypracowane mięśnie, a nie z powodu większej ilości tkanki tłuszczowej. Podobnie jest w przypadku lekkoatletów, którzy przeważnie są wysocy i szczupli – z tego powodu, pomimo świetnej formy, ich wskaźnik może wskazywać niedowagę. Wskaźnik BMI nie uwzględnia także procesów starzenia się oraz różnego rodzaju zmian fizjologicznych.